1/26/2015

Wulkan Sibayak - porady, wskazówki i informacje praktyczne


Gunung Sibayak to niesamowity wulkan na północnej Sumatrze, znajdujący się na przedmieściach Berastagi. Mimo, że wulkan ten ma 2 212 m wysokości, to do przejścia jest zaledwie około 900 m w górę (ok. 7 km), ponieważ samo miasto Berastagi położone jest na wysokości 1300 m.n.p.m. Wejście na Sibayak nie jest bardzo proste, ale do trudnych też nie należy. Każdy przeciętny człowiek, z mniejszym lub większym wysiłkiem sobie z nim poradzi, lecz nie należy przeceniać swoich możliwości, szczególnie w porze deszczowej, kiedy jest tam mokro i ślisko.Kiedy iść ?

Mówi się, że najlepszym okresem jest pora sucha czyli w okresie naszego lata. Ja natomiast wybrałam się tam w porze deszczowej (listopad) i też było super, ponieważ na szlaku nie było prawie nikogo i całe góry miałam dla siebie. Należy tylko pamiętać by sprawdzić pogodę i wybrać możliwie najładniejszy i najmniej deszczowy dzień.


Czy potrzebny jest przewodnik ?

W przeszłości było kilka incydentów, w których turyści wyruszyli na trekking i nigdy nie wrócili, lecz jeśli dostosujesz się do 2 prostych zasad to nie ma co się bać wyprawy bez przewodnika.

1. Nigdy nie wybieraj się na tą górę sam

Ja wybrałam się tam z moją drugą połówką i przez całą drogę spotkaliśmy tylko jednego lokalnego mężczyznę w połowie drogi i grupę trzech lokalnych chłopaków na szczycie. Gdyby stało się coś pozornie niegroźnego np. skręcenie nogi bądź zasłabnięcie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie w pobliżu nikogo, kto by mógł nam pomóc lub wezwać pomoc. Jeśli podróżujesz sam i nie chcesz płacić za przewodnika, koniecznie poszukaj sobie kompana na tą wyprawę.

2. Nigdy nie wybieraj szlaku przez dżunglę (szlak nr 3) zarówno w dół jak i w górę i nie schodź szlakiem nr 2 jeśli masz problem by go znaleźć

Do wyboru są 3 szlaki wiodące na szczyt. Szlak nr 1 jest najprostszy i zaczyna się na przedmieściach Berastagi. Wyprawa tym szlakiem trwa około 2,5 h, gdzie pierwsza połowa trasy to leśna droga asfaltowa, a druga to trekking w górach. Szlak ten ma najlepsze widoki i proponuję go wybrać jako trasę na górę. Droga jest prosta i nie ma się jak zgubić. Jedynym wyzwaniem może się okazać znalezienie kontynuacji szlaku przy końcu drogi asfaltowej. Oznakowania szlaku, jak to w Azji bywa oczywiście brak, stąd mam nadzieję, że poniższe zdjęcie Ci nieco pomoże. :)Szlak nr. 2 zaczyna się w wiosce Semangat Gunung (znana również jako Raja Berneh), jest bardziej stromy, trudniejszy i droga trwa około 2 godziny. Widoki są tu ograniczone, szczególnie na początku więc nie polecam go jako trasy w górę. Proponuję natomiast wybrać ten szlak jako trasę w dół bo w wiosce, w nagrodę czekają na Ciebie gorące źródła. Ale schodź tą trasą tylko wtedy kiedy jesteś na 100% pewny/a, że to właściwy szlak. Mam nadzieję, że to zdjęcie pomoże Ci w znalezieniu tego szlaku (szlaku nr 2).
Szlak nr 3 prowadzi przez dżunglę, trwa około 5 godzin i nigdy nie powinno się tam iść bez przewodnika. Łatwo jest się tam zgubić oraz można napotkać wiele dzikich i niebezpiecznych zwierząt.


Co ze sobą zabrać ?

Klimat Berastagi i okolicy jest chłodny więc polecam długie spodnie, buty trekkingowe, t-shirt, bluzę i pelerynę lub kurtkę przeciwdeszczową. Warto wziąć ze sobą maseczkę (można ją kupić w każdej aptece w Berastagi) by nie wdychać za dużo oparów siarkowych. Nie zapomnij o wodzie i jakiejś przekąsce. Przygotowane wcześniej drugie śniadanie również będzie świetnym pomysłem. Mimo, że bluza na początku trasy nie będzie konieczna, to aby nie wychłodzić organizmu należy się ciepło ubrać jak tylko się dotrze na szczyt. 


O jakiej porze dnia się wybrać ? 

Wszystkie przewodniki piszą o tym by wybrać się na górę jak najwcześniej więc wybrałam się tam o 6 rano. Lokalni twierdzą, że rano nie ma tam nigdy ładnej pogody ponieważ są chmury i godzina 8 wystarczy by wyruszyć i dotrzeć na szczyt na czas. Ja dotarłam na szczyt około 9 i faktycznie była taka mgła, że nie było widać nic na odległość kilku metrów. O godzinie 10.00 jak na zawołanie mgła ustąpiła. Lokalni mieli rację, 8 to idealna godzina by dotrzeć na szczyt w sam raz na ładną pogodę. 


Uwagi !

Chmury wokół wulkanu są gęste i bardzo rzadko przedziera się przez nie słońce, powietrze jest dość wilgotne a podłoże bardzo śliskie. Należy być bardzo ostrożnym, szczególnie przy zejściu do krateru.


Opcja dla leniwych :

Połowę szlaku nr 1 można przejechać wynajmując jeepa lub biorąc motor-taksówkę. Osobiście nie polecam ale jest to jakaś opcja dla naprawdę leniwych.


Opcja dla tych co nie chcą ryzykować zejścia szlakiem nr 2, lecz chcą skorzystać z gorących źródeł :

W połowie drogi asfaltowej czyli w odległości ok. 3/4 od szczytu a 1/4 od początku szlaku nr 1 jest skrzyżowanie i droga, która odchodzi w prawą stronę (patrząc od dołu trasy) prowadzi prosto do wioski Semangat Gunung. Jest to jedyna droga odchodząca w bok na całym szlaku, więc nie ma jak jej przegapić. W ten sposób, schodząc szlakiem nr 1, również dotrzesz do gorących źródeł bez ryzykowania, że się zgubisz, szukając szlaku nr 2, choć droga ta jest na pewno dłuższa.


Koszty ( listopad 2014 ) :


  • - bilet busikiem (Kama) z SM Raja do początku szlaku nr 1 to 3 000 rupii ok. 90 gr
  • - bilet busem z/do wioski Semangat Gunung to 5 000 - 10 000 rupii (1,5 - 3 zł)
  • - wstęp 4 000 rupii czyli około 1,2 zł - płatne u podnóża szlaku nr 1
  • - opcjonalnie, gorące źródła to koszt 10 000 rupii czyli około 3 zł. (czas nieograniczony)

------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli jesteś zainteresowany/a moją relacją z wejścia na ten wulkan, zapraszam tutaj. A jeśli masz pytania, to napisz komentarz pod postem no i baw się dobrze wchodząc na ten wulkan !

Aleksandra M.

27-letnia podróżoholiczka z Kołobrzegu, która czerpie z życia ile się da. Chodzi z głową w chmurach i świadomie nie zamierza schodzić na Ziemię. :) Ma ogromną nadzieję, że post się podobał, i że zaraziła Cię choć troszkę miłością do podróżowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 MILES FROM HOME