Wyspy Gili - wskazówki oraz przykładowe ceny


Jeśli jesteś zainteresowany/a wyspami Gili i chcesz dowiedzieć się dlaczego warto je odwiedzić to zapraszam na inny post. W tym poście natomiast znajdziesz odpowiedzi na pytania, które nurtują osoby, które zadecydowały już, że odwiedzą te wyspy i którym przyda się garść faktów i informacji.

Gili Meno, okolice Bali i Lomboku, Indonezja / Zdjęcie: Roman Raizen, Unsplash
  


Którą wyspę wybrać?

Odp. Zależy od Twoich preferencji.

Każda wyspa jest inna mimo, iż leżą tak blisko siebie. Gili Trawangan jest szalona, tłoczna i idealna jeśli chcesz poimprezować. Gili Meno jest cichutka, intymna i będzie świetna na romantyczne wakacje. Gili Air to kompromis pomiędzy Gili Meno a Gili Trawangan. Wyspa jest spokojna, ma rozsądne ceny jeśli chodzi o nocleg oraz urocze bary i restauracje na plaży, a więc trochę nocnego, a może bardziej 'wieczornego' niż 'nocnego' życia też zaznasz.


Gili Meno, okolice Bali i Lomboku, Indonezja / Archiwum prywatne


Jak dostać się na wyspy Gili i jak długo to trwa?

Odp. Najprawdopodobniej Twoja podróż rozpocznie się na Bali. Czas ok. 2,5 godziny.

Łódka z Bali na wyspy Gili (tzw. speed boat) wydaje się być bardzo droga na pierwszy rzut oka, bo ceny w Internecie oraz na ulotkach przewoźników są wręcz kolosalne i dochodzą nawet do 600.000 rupii (ok. 170zł) w jedną stronę. Kiedy pytasz o cenę na miejscu, będąc już na Bali, to prawdopodobnie usłyszysz 400.000 rupii (ok. 110zł) jako cenę wywoławczą. Jeśli trochę się potargujesz, to cena spadnie do około 300.000 rupii (ok. 85zł), a kiedy się mocniej postarasz to cena może spaść nawet do 280.000 rupii w jedną stronę (ok. 75zł) lub 250.000 rupii (ok. 70zł) w jedną stronę, jeśli wykupisz u danej osoby bilet w tą i z powrotem. Firm oraz stoisk sprzedających bilety na tą łódkę są setki na Bali, więc targowanie nie powinno sprawić Ci problemu. Jeśli w pierwszym stoisku nie chcą się targować to dziękujesz i idziesz obok, do drugiego stanowiska.

Speed boat Bali - Gili zatrzymuje się na każdej z 3 wysp, a cena jest zawsze taka sama, niezależnie od tego na której wyspie wysiadasz. W większości przypadków wytargowana cena będzie zawierać zarówno speed boat jak i pick up z hotelu i podróż do przystani skąd wypływają speed boaty. Mi udało się stargować bilet do 280.000 rupii (75zł) w grudniu 2014 roku (czyli w najwyższym sezonie), więc i Tobie na pewno się uda.

Jeśli obecnie przebywasz na Lomboku, a nie na Bali, to głowa do góry, ponieważ z północy Lomboku, a dokładnie z Bangsal również można łatwo się dostać na wyspy Gili, a że z Lomboku jest o wiele bliżej niż z Bali to podróż będzie trwała zaledwie między 20min a 40min w zależności na której z wysp Gili się aktualnie znajdujesz. Zwróć tylko uwagę, że lokalne łódki nie kursują zbyt często.

Ponadto, na wyspy Gili można się dostać z wysp Nusa, jeśli ktoś ma ochotę pominąć w swojej podróży Bali czy Lombok i poruszać się bezpośrednio po tych małych wyspach.Jak przemieszczać się pomiędzy wyspami?
  
Odp. Użyj lokalnego transportu.

Lokalny transport pomiędzy Gili Air a Gili T, to skromna łódka która kursuje raz rano, w obydwie strony i raz po południu (około godz.16). Koszt to zaledwie 30.000 rupii w jedną stronę, czyli około 10zł (grudzień 2014). Łódka ta zatrzymuje się również na Gili Meno. Opcjonalnie są jeszcze droższe i szybsze łódki, ale lokalny transport jest naprawdę wystarczający.Gdzie spać?

Odp. To zależy od Twoich preferencji i budżetu.

Nocleg na wyspach Gili jest przeciętnie droższy niż na Bali, ale tylko troszkę droższy, także nie ma się czym martwić na zapas. Najrozsądniejsze oferty noclegowe dla podróżujących na budżecie znajdziesz moim zdaniem na Gili Air. Miejsc luksusowych jest tam tylko kilka, natomiast znajdziesz tam sporo niewielkich hosteli i bungalowów ze skromnymi i nieco lepszymi pokojami za średnio 150.000 rupii+ (około 40zł+) za pokój lub dwuosobową chatkę. Na Gili Meno znajdziesz bungalowy o wyższym standardzie niż na Gili Air co oznacza, że ceny za nocleg są również wyższe (300.000 rupii+, czyli ok. 80zł+ za 2os.). Noclegów na Gili Trawangan jest mnóstwo, zaczynając od skromnych, pojedynczych łóżek w salach wieloosobowych za około 30zł+ po duże i luksusowe resorty za miliony monet. Snorkeling - brać zorganizowaną wycieczkę czy próbować na własną rękę?

Odp. I to i to!

Popularną atrakcją na wyspach Gili są wycieczki snorkelingowe łódką ze szklanym dnem. Wycieczka taka trwa około 5 godzin, obejmuje najciekawsze punkty do nurkowania z rurką wokół trzech wysp i kosztuje mniej więcej 100.000 rupii, czyli ok. 30zł, po uprzednim stargowaniu ceny (w cenie zawarty jest już sprzęt do nurkowania). Osobiście uważam, że warto wykupić taką wycieczkę ponieważ można na niej zobaczyć odległe miejsca, do których niekoniecznie dotrzesz na własną rękę. Poza tym prądy u wybrzeży tych wysp bywają bardzo silne, co również utrudnia dopłynięcie do odległych miejsc, nawet jeśli wspomagają Cię płetwy. Aczkolwiek warto próbować również snorkelingu na własną rękę, bo cudowne rafy są zaledwie kilka/kilkanaście metrów od brzegu. Jeśli nie masz swojego sprzętu i potrzebujesz płetw, okularów i rurki to wypożyczenie wszystkiego razem na Gili Air kosztuje ok. 30.000 rupii (ok. 10zł) za cały dzień.

Snorkeling pomiędzy wyspami Gili, okolice Bali i Lomboku, Indonezja /  Archiwum prywatne
 
Od 2017 roku, u wybrzeży Gili Meno można podziwiać bardzo ciekawy, podwodny projekt, który został wykonany przez brytyjskiego rzeźbiarza Jason'a deCaires Taylor'a. Jest to kolejne dzieło artysty, który już od 2006 roku zaangażowany jest w ochronę środowiska, i który próbuje zwrócić uwagę na problem niszczenia ekosystemu raf koralowych.

NEST to podwodna instalacja zawierająca 48 posągów ludzkich, umieszczonych na głębokości zaledwie 4 m, co powoduje, że można ją podziwiać nurkując z rurką (snorkeling). Instalacja ta została zrobiona ze specjalnego kompozytu o naturalnym PH, który pozwala na osadzanie się na niej koralowców, co w przyszłości ma zaowocować stworzeniem struktury nowej rafy koralowej. Ponadto celem tej sztuki jest przyciągnięcie turystów w nowe miejsce, a tym samych odciążenie okolicznych raf koralowych, które przez wiele lat męczone były przez hordy odwiedzających.

Ja niestety nie miałam okazji zobaczyć tej pięknej sztuki, ponieważ odwiedziłam wyspy Gili jeszcze przed jej powstaniem, ale jeśli ty miałaś/miałeś okazję to podziel się tym w komentarzu. Z chęcią przeczytam jakie są Twoje wrażenia, bo domyślam się, że to musi być niesamowite. :)Czy wypożyczać rowery?
 
Odp. Szkoda pieniędzy, każdą wyspę możesz obejść na piechotę.

Inną, popularną atrakcją na wyspach Gili jest wypożyczenie rowerów. Do wyboru mamy zwykłe rowery górskie oraz ciekawe rowery z oponami jak do motoru (za 1 górski i 1 z szerokimi oponami zapłaciłam razem 50.000 rupii, czyli ok 15zł za pół dnia). Jeśli chodzi o zwykłe rowery górskie to kiepsko się sprawdzają w jeździe po piasku, więc odradzam. Rowery z dużymi oponami sprawdzają się o wiele lepiej i są całkiem fajne, lecz prawda jest taka, że wyspy te są tak małe, że można po nich po prostu spacerować, a wypożyczenie rowerów to zwykła strata pieniędzy, no chyba, że ktoś jest pasjonatem rowerowym, to może wtedy warto.Dostęp do narkotyków?
  
Odp. Powszechny.

Na wyspach Gili, w prawie każdej restauracji można spotkać 'magic mashrooms' i inne specyfiki, które są niewiadomego pochodzenia. Są one reklamowane tuż obok owoców morza, czy innych dań i zamawiasz je w taki sam sposób jak byś zamawiał np. obiad w restauracji czy też kolację. :)Jaką wiarę wyznają lokalni mieszkańcy?
  
Odp. Islam.

Mimo, że wyspy Gili nie wyglądają jakby zamieszkiwali je muzułmanie, to pamiętaj, że jednak tak jest. Dlatego też, szukając noclegu, zwróć uwagę na to, by nie był on w bezpośrednim sąsiedztwie meczetu, bo o 5 rano będą Cię budzić głośne modlitwy. Na Gili mieszkają niesamowicie wyluzowani muzułmanie, także nie musisz się też martwić o odpowiedni dress code. Lokalesi są w 100% przyzwyczajeni do widoku turystek w bikini oraz turystów w kąpielówkach i ani przez chwilę nie będziesz się tu czuł/a niekomfortowo.Czy jedzenie i picie jest drogie?
  
Odp. Nie!

Jedzenie w większości plażowych restauracji i barów jest stosunkowo tanie (wyjątkiem są tylko te bardziej luksusowe knajpy). Przykładowe Nasi Goreng (indonezyjski ryż z warzywami) czy Mie Goreng (makaron z warzywami) to koszt 20.000-30.000 rupii, czyli około 7-10zł. Dania zagraniczne typu pizza to około 40.000 - 60.000 rupii, czyli około 12-16zł. Woda w butelkach jest dużo droższa niż na stałym lądzie, lecz na szczęście wiele miejsc oferuje refill za 3.000-4.000 rupii (ok 1zł) za butelkę 1,5 litra. Dlatego też, weź ze sobą butelkę wielokrotnego użytku a nie tylko zaoszczędzisz kasę, ale też przyczynisz się również do ochrony środowiska. W Indonezji tego plastiku i tak jest już w nadmiarze!

Pamiętaj również o tym, że większość restauracji dolicza sobie podatek. Najbardziej popularnym jest 'government tax', który o dziwo w każdej restauracji jest inny, lub czasami jest, czasami go nie ma. 'Service charge' jest również powszechnie stosowany. Na Gili Trawangan, w niektórych sklepach i bardziej luksusowych restauracjach można płacić kartą, lecz do każdej transakcji dolicza się kilka, a nawet kilkanaście % co się ani trochę nie opłaca.


Mie Goreng oraz Nasi Goreng o zachodzie słońca. Gili Air, Indonezja / Archiwum prywatneBrać kartę czy gotówkę?
 
Odp. Gotówkę!

Na Gili Meno nie ma w ogóle bankomatów, lecz na Gili Air i Gili Trawangan znajdziesz ich kilka. Pamiętaj tylko, że opłaty za wybranie pieniędzy są tu kolosalne i o wiele większe niż na stałym lądzie oraz jednorazowo można wybrać bardzo małą kwotę. Płatność kartą nie jest popularna, aczkolwiek możliwa na Gili Trawangan, przy czym bardzo droga. Lepiej mieć gotówkę na wszystkich wyspach - to się po prostu najbardziej opłaca.Czy jest jakiś transport na wyspie?
  
Odp. Oldschoolowe konie.

Na wyspach Gili nie ma samochodów, a nawet skutery to rzadkość. Są tam natomiast konie z przyczepkami, które nazywane są cidomo. Strasznie mi było szkoda tych koni w tym upale, więc nigdy nie korzystałam z tego typu transportu. Poza tym wyspy są tak małe, że wszędzie dotrzesz na piechotę. Tylko prawdziwe leniuchy korzystają z cidomo!Jaka jest pogoda / klimat na wyspach Gili?
 
Odp. Prawie zawsze idealna!

Nad wyspami Gili rozpościera się jakaś magiczna aura pogodowa, ponieważ prawie nigdy tam nie pada. Bardzo często, gdy siedzisz na plaży na Gili Air, to widzisz jak Lombok, duża wyspa tuż obok, skąpana jest w deszczu, który utrzymuje się kilkaset metrów z dala od wysp Gili i jakimś, nie wiadomo jakim cudem je po prostu omija.Co jeśli po wyspach Gili będę mieć egzotyczny niedosyt?
 
Odp. Nic straconego, są jeszcze wyspy Nusa!

W pobliżu Bali znajdują się równie egzotyczne i trochę mniej znane wyspy Nusa, a dokładnie Nusa Lembongan i jej mniejsza siostra Nusa Ceningan. Dotrzesz do nich zaledwie w 30 min z Sanur na Bali, a jeśli stacjonujesz obecnie na wyspach Gili to pocieszę Cię faktem, że możesz również wziąć bezpośrednią łódkę z wysp Gili na Nusę Lembongan.


Gili Air, wyspy Gili, Lombok, Indonezja / Archiwum prywatne


Jeśli jesteś ciekawa/y moich wrażeń co do pobytu na tych trzech perełkach na Morzu Balijskim to zapraszam tutaj.


Masz jakieś pytania odnośnie wysp Gili? 
Zostaw komentarz, a postaram się pomóc.

Komentarze

 1. Wkradł Ci się błąd w drugim akapicie, ostatnie linijki, waluta przy 280 000 powinna byc rupii :)
  Co do samych wpisów, brak słów, wspaniała podróż :)!

  /Wojtaszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za bystre oko ! Faktycznie 280 000 zł za bilet to "ciut" dużo. :-)

   Usuń
  2. aj tam! niektóre przeżycia nie mają swej ceny! :))

   Usuń
 2. Czy mogłabyś napisać, jak dostałaś się z Nusy na Gili? Jesteśmy właśnie na Bali i po przeczytaniu Twojej relacji zastanawiamy się, czy nie podskoczyć również na Nusę. Później mamy jednak w planach podróż na Gili i obawiamy się, czy będziemy w stanie tam łatwo dotrzeć. Na internecie znaleźliśmy tylko informacje o połączeniu szybkimi łodziami, których ceny zaczynają się od 650 idr :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Łukasz ! Ja akurat nie płynęłam bezpośrednio z Gili na Nusę, bo mój plan podróży nieco inaczej wyglądał, lecz wiem, że jest łódka, która pływa pomiędzy tymi dwiema wyspami. Cenami z Internetu się aż tak nie przejmuj, na miejscu powinieneś stargować cenę do ok. 300 000 IDR. :)

   Usuń
 3. Witam wczoraj kupowałem bilety na fast boata z Bali na Nuse Lembongan i z Nusa Lembongan na Gili. Koszt pierwszego połączenia około 250k IDR, koszt drugiego około 300k IDR.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, to teraz czekam na Twoje wrażenia co do tych wysp ! :)

   Usuń
 4. Witaj Ola,
  Wyjeżdzamy na koniec marca na Bali,w sumie 17 dni.Jesteśmy pod wrażeniem Twojej relacji.Planujemy pobyt w Ubud 2-3 dni,póżniej Lombok 4 dni,Gili Meno 4 dni i na koniec Nusa Lembongan. Czy cos byś zmieniła w tych planach? Co jest wartego odwiedzenia na Lombok,oprócz oczywiście plaż?
  Dziękujemy i pozdrawiamy Gosia i Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic bym nie zmieniła, wybraliście najlepsze miejsca ze wszystkich możliwych, dosłownie wybraliście "perełki" Indonezji :) A co do Lomboku to absolutnie polecam wspinaczkę na Rinjani - choć należy sprawdzić czy można tam obecnie wchodzić, bo ostatnio wulkan płata figle ... a raczej wypluwa lawę ! :P Rinjani to jedno z najcudowniejszych przeżyć w całym moim życiu ! Udanej podróży życzę ! Pozdrawiam ciepło, Ola

   Usuń
 5. Ola,
  Dziękujemy bardzo za odpowiedz i utwierdzenie nas w słusznym wyborze! Już teraz żałujemy że to tylko 17 dni,jutro dowiem się jak wygląda przebukowanie biletu ,chociaż o parę dni! Jedno pytanie jeszcze,jak najlepiej dojechać z południa Lomboku na Gili? Odezwiemy się po powrocie!
  Jeszcze raz dzięki!
  Gosia i Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemność po mojej stronie :)

   A co do przejazdu, to tutaj akurat nie ma najmniejszego problemu ! Z wysp Gili masz lokalne i tanie łódki za ok. 10 zł do Bangsal na Lombooku. Ja płynęłam z Gili Air akurat, płaciłam około 7 zł. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to to, że łódki te pływają bardzo rzadko, tzn. 1 lub 2 razy na dzień. Bilet kupisz w "porcie" (port w cudzysłowiu z tego względu, że prawdziwego portu tam nie ma, ale jest mały pomost skąd opływają łódki, którego wszyscy nazywają portem, ale do łódki i tak trzeba wejść z wody :) - stąd też odradzam walizki a polecam plecaki, podobnie będzie na Nusie ).

   Powodzenia w przebookowaniu biletów !
   Pozdrawiam, Ola

   Usuń
 6. Witaj Ola,
  Pozwolisz że wykorzystamy jeszcze Twoje doświadczenie:-)...
  Ponieważ zmiana terminu wylotu jest całkowicie nie opłacalna( przebookowanie to koszt około 250$ na osobę),pozostaje nam jak najefektywniej wykorzystać zaplanowany pobyt.Z tej racji zarezerwowaliśmy już noclegi na poszczególnych wyspach,aby nie tracić czasu na szukanie.Wszystkie płatności na miejscu w gotówce.Musimy zatem wymienić spora sumę już na Bali.Ciężko dokładnie przewidzieć ile kasy będzie nam potrzebne.Czy można na koniec odsprzedać pozostałe Rupi w kantorze?
  I jeszcze jedna prośba! Możesz nam zaproponować jeden dzień na objechanie okolicy z Ubud.Chcemy wynająć auto z kierowcą i zobaczyć ciekawe miejsca.Prosimy o sugestie.

  Dziękujemy! Gosia i Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsprzedanie rupii nie powinno być problemem, aczkolwiek nie należy oczekiwać, że będzie to korzystna wymiana. Pamiętajcie też, że na mniejszych wyspach, a dokładnie na Nusie czy Gili Meno nie ma bankomatów, więc gotówka jest obowiązkowa, ale na Bali jest ich mnóstwo.

   A jeśli chodzi o okolice Ubud to są to głównie pola ryżowe ! Oprócz pól ryżowych nie ma tam zbytnio atrakcji ... ale te zielone krajobrazy można oglądać cały dzień :) Polecam zrobić sobie piknik, albo pojeździć na rowerze po okolicy, nigdzie się nie spieszyć, tylko cieszyć się naturą. :)

   Usuń
 7. Jutro ruszamy!!!!!!
  Gosia I Mariusz

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej! Czy Bali w lipcu to dobry pomysl? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Maciek ! Ja osobiście byłam na Bali w listopadzie, grudniu i styczniu więc nie wiem czy jestem w stanie obiektywnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. :) Aczkolwiek jeśli martwisz się o pogodę, to nie musisz, bo "nasze lato" czyli miesiące lipiec i sierpień to pora sucha, nawet bym powiedziała, że to "high season" na Bali. Jedynym minusem będą ewentualnie ceny, bo na ogół może być ciut drożej niż poza sezonem - chociaż tym bym się aż tak nie martwiła, bo to ile wydasz zależy w sumie od Twoich zdolności targowania się :)

   Usuń
 9. Witaj mam pytanie o najlepszy termin wyjazdu czy list i grudzien to byl dobry termin dla ciebie? Nie padalo za bardzo? wszedzie pisza zeby bron boze nie leciec na bali w tym czasie? Ja z kolei uwazam ze to najlepszy termin aby wyjechac z Polski .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o mnie to na Gili byłam właśnie w grudniu i pogoda była bardzo ładna. Były może 1-2 dni gdzie późnym popołudniem spadł deszcz - ale jak to w porze deszczowej bywa, była to max 1 godzina deszczu a przed nią i po niej oczywiście było słoneczko. :) Tak jak pisałam w poście, wyspy Gili są pod względem pogody wręcz magicznie, ponieważ wypoczywając na Gili Air widziałam prawie codziennie chmury i deszcz nad pobliską wyspą Lombok ... ale te chmury tak jakby "przykleiły" się do Lomboku i w ogóle nie docierały na Gili. :)

   Jeśli chodzi o Bali, to spędziłam tam (z małą przerwą na Gili właśnie) cały grudzień i pogoda była cudowna, nie pamiętam ani jednego pochmurnego dnia. Bali jest wyspą, na której przez cały rok jest ładnie, więc nie martwiłabym się zbytnio pogodą. Trzeba mieć naprawdę pecha aby trafić na brzydką pogodę na Bali. :)

   Usuń
 10. Witam. Napisalem maila jezeli mialabys czas rzucic okiem bylbym wdzieczny. pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © MILES FROM HOME